2017-11-23

Jak pomóc zwierzęciu przeżyć Sylwestra?

2017-11-07

Nadczynność tarczycy u kota

2017-11-07

Biegunka u kota

2017-06-30

Najczęstsze choroby endokrynologiczne

Choroby endokrynologiczne

Problemy endokrynologiczne u zwierząt to dosyć częsty powód wizyt w naszej przychodni. Zwykle dotyczą zwierząt starszych > 6-8 lat, występują niezależnie od rasy, płci, warunków utrzymania. Z pośród wielu zaburzeń hormonalnych występujących u psów i kotów w tym opracowaniu skupimy się na omówieniu zaburzeń tarczycy: niedoczynności tarczycy oraz zaburzeń nadnerczy: choroby Cushinga i choroby Addisona.

 

Więcej

2017-02-17

Badania profilaktyczne u zwierząt

Podobnie, jak w medycynie człowieka, u zwierząt także możemy wykonywać badania profilaktyczne . Mają one na celu wczesne rozpoznanie choroby. Dzięki nim możemy zapobiec rozwojowi pewnych jednostek chorobowych lub monitorować proces ich leczenia.Do najczęściej wykanywanych badań należą badania krwi, badania moczu,kału, USG jamy brzusznej ,RTG klatki piersiowej.Badania profilaktyczne mają istotne znaczenie w przypadku zwierząt starszych,gdyż najczęściej popełnianym błędem jest rozumowanie ,że nasz pies, czy kot zachowuje sie inaczej , ponieważ się starzeje.Nic bardziej mylnego.

 

 

Więcej

2017-02-10

Odchudzamy !

Nadwaga oraz otyłość są jednymi z najpoważniejszych problemów. Dotykają one nie tylko ludzi, ale również psy i koty. Wielu właścicieli uważa, że ich pupile są jedynie dobrze odżywione i nie dostrzegają problemu. Co zrobić, by bezpiecznie i skutecznie odchudzić swojego pupila?

Czy zwierzę jest otyłe?

U psów i kotów o prawidłowej masie ciała są wyczuwalne żebra oraz ich talia jest widocznie zaznaczona. Oprócz tego, zwierzęta te cieszą się dobrą kondycją oraz wszelkie formy ruchu nie są dla nich wyczerpujące.

Nadwaga u psów zaczyna się w momencie, gdy pies przekracza o 5% swoją normę wagową. Natomiast otyłość zaczyna się w momencie, gdy ta granica zostanie przekroczona o 20%.

Problemy związane z nadwaga/otyłością:

- obciążenie narządów ruchu – kręgosłupa, kończyn

- choroby układu krążenia

- spadek odporności

To wszystko prowadzi do skrócenia życia.

Bezpieczna i skuteczna dieta dla psa i kota

Najważniejsze jest to, by uświadomić sobie swoje błędy, które popełniamy podczas karmienia psa czy kota. Jeśli występują u niego problemy z nadwagą, oznacza to, że popełniamy błąd i to my jesteśmy za to odpowiedzialni.

Pokarm przygotowywany przez nas w domu jest mało wartościowy i treściwy. W suchej karmie wszystko jest tak zbilansowane i skondensowane (np. Royal Canine Obesity/ Satiety), że nawet jej niewielka ilość zaspokaja głód psa. W przypadku domowego jedzenia, które zawiera dużo wody, czworonóg musi zjeść o wiele więcej, by się najeść.

Następną ważną kwestią są smakołyki podawane między posiłkami. Najczęściej są ona bardzo kaloryczne i przyczyniają się do nadwagi/otyłości psa lub kota.

Wybierajmy więc rarytasy o zmniejszonej kaloryczności np. EDUC Royal Canine low calorie dostępne dla psów.

Pamiętajcie również o ruchu! Odpowiednia ilość sportu i spacerów pozwala na pozbycie się zbędnych kilogramów. Wystarczy wyjść z psem trzy razy dziennie, z czego dwa z nich powinny trwać co najmniej godzinę.

Skuteczne i zdrowe odchudzenie psa i kota nie jest trudne. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Najważniejsza jest konsekwencja.

Więcej

2016-04-21

Alergia i atopia

2016-03-14

Sterylizacja zwierząt

Sterylizacja suk i kotek polega na chirurgicznym usunięciu narządów płciowych, tj. macicy wraz z jajnikami. Zabieg ten jest najbardziej skutecznym postępowaniem antykoncepcyjnym, ponieważ polega na usunięciu narządów odpowiedzialnych za zajście w ciążę.

Więcej

2016-03-14

Kastracja zwierząt

Kastracja psów i kocurów polega na chirurgicznym usunięciu jąder. Psy pozbawione gonad, w większości przypadków nie wykazują popędu płciowego, nie mają problemów z rozrostem prostaty oraz nie chorują na nowotwory jąder.

Więcej

2016-03-14

BIAŁACZKA KOTÓW

Uwaga na zakażenia wirusem białaczki kotów (FelV) na terenie Maślic oraz Żernik. Białaczka kotów występuje na całym świecie. Jest również obecna na terenie Wrocławia, głównie wśród kotów wolnożyjących, wychodzących na dwór, niesterylizowanych i nieszczepionych.

Więcej

2016-03-14

IBD (Idiopatic Bowel Disease)

Idiopatyczne zapalenie jelit jest to nadwrażliwość na składniki pokarmu oraz bakterie bytujące w przewodzie pokarmowym. Na skutek przewlekłego stanu zapalnego powstają trwałe zmiany w budowie ściany jelit, (pogrubienie ściany, skrócenie kosmków).

Więcej